Dünya okul öncesi eğitimde sınıfta kaldı

367

UNICEF’in okul öncesi çocuklar raporuna nazaran, dünya genelinde 175 milyon çocuk okul öncesi eğitimi alamıyor. Bu bilgi dünyadaki okul öncesi çağında olan çocukların yarısının eğitim alamadığını gösteriyor. Türkiye’deki çocukların ise sırf yüzde 30.30’u, bu eğitimden yararlanabiliyor. Düşük gelirli ve düşük-orta gelirli ülkelerde yalnızca 5 çocuktan biri bu seviyede eğitim alabiliyor. Raporda öne çıkan bulgular ise şöyle:

DEVLET HARCAMALARINDA UÇURUM

-Yüksek gelirli ve orta yüksek gelirli ülkelerde okul öncesi eğitim için ayrılan bütçe, kişi başı yıllık 5 bin 724 dolarken, bu oran düşük gelirli ülkelerde sadece 10 dolar. UNICEF, devlet bütçesinden okul öncesine ayrılan hissenin yüzde 10 oranında olmasını öneriyor.

OKULA DEVAMI SAĞLIYOR

-Okul öncesi eğitim alanların ilkokula devam etme oranı yüzde 100, alamayanlarda ise bu yüzde 72. Gelişmiş ülkelerde okul öncesi eğitimden faydalanan çocukların yüzde 50’si kâfi okuryazarlık ve aritmetik hünerine sahip, bu eğitimi almayanlardaki oran ise yüzde 28. Düşük ve düşük-orta gelirli ülkelerde okul öncesi eğitimi alanların yüzde 44’ü bu hünerlere sahip. Buralarda, okul öncesi eğitim almayanların sadece yüzde 12’sinin okuryazarlık ve aritmetik marifetleri kâfi seviyede.

-Yüksek gelirli ülkelerde 2017 datalarına nazaran okul öncesi öğretmen başına 14 çocuk düşerken, bu oran düşük gelirli ülkelerde 34.

AİLESİ VARLIKLI OLANLARDA İŞTİRAK 7 KAT FAZLA

– Ailesi güçlü olan çocukların okul öncesi eğitime iştiraki, başkalarına nazaran 7 kat daha fazla. Orta seviyede eğitim görmüş annelerin çocuklarının eğitime iştiraki, eğitim seviyesi düşük olan annelerin çocuklarına nazaran 5 kat fazla. Kentte yaşayan çocukların ise okula gitme oranı, kırsalda yaşayanların 1.5 katı.

EN DEZAVANTAJLI ÇOCUKLAR ÇATIŞMA ORTAMINDAKİLER

Savaş ve çatışma ortamındaki çocukların okul öncesi eğitim alma oranı, başkalarına nazaran çok daha düşük. Yemen’de çatışmalar dört yıldır devam ediyor ve salgın hastalıklar ortaya çıkıyor, her 100 çocuktan sırf 1.57’si okul öncesi eğitim alabiliyor. Suriye iç savaşı ise dokuzuncu yılına girdi. Suriye’de okul öncesi çağındaki çocukların yüzde 5.53’ü eğitimden yararlanabiliyor. Okul öncesi eğitim oranı; kabile savaşlarıyla gündeme gelen Burkina Faso’da yüzde 3.68, Mali’de yüzde 5.06, Çad’da binde 97, Nijer’de 7.99.

 

9 MİLYON ÖĞRETMENE MUHTAÇLIK VAR

Raporda UNICEF’in tespit ve tavsiyeleri şöyle yer aldı:

1- Okul öncesi tüm eğitimi etkilediği halde, genellikle  bütçeden en az hisse bu periyot çocuklarına ayrılıyor. Eğitim bütçesinin en az yüzde 10’u okul öncesi devir için kullanılmalı.

2- Öğrencilerin okul öncesi eğitime erişimi arttırılırken, kalite de korunmalı ve tıpkı seviyede yükseltilmeli.

3- Dünyada her çocuğun okul öncesi eğitim alabilmesi için 2030 yılında 9 milyon 300 bin civarı öğretmen olması gerekiyor.

4- Düşük gelirli ülkelerde öğretmenlerin sadece yarısı eğitimli. Okul öncesi öğretmenlerinin eğitimli olmalı.

5- Dünyadaki okul öncesi öğretmenlerinin yalnızca yüzde 5’i düşük gelirli ülkelerde çalışıyor. Ulaşılması güç olan ve fakir çocuklara öncelik verilmeli.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.