Öğrencilere ‘Sağlık Karnesi’ geliyor

489

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, okul çağındaki çocukların sıhhat takibine yönelik başlatılacak ‘Sağlık Karnesi’ uygulamasıyla ilgili, kollayıcı sıhhat hizmetlerini çok önemsediklerini, çocukların erken devirde sıhhat taramalarını da bu kapsamda planlamak istediklerini söyledi.

‘MEB İLE ÇALIŞMA KÜMESİ KURULACAK’
Bebeklik periyodunda yapılan aşılama oranlarının yüzde 96 üzere yüksek bir oranda olduğunu belirten Koca, şöyle konuştu:
“Özellikle okul çağı devrinde birinci aşının nasıl olsa yapıldığı, devamının yapılmasına gerek olmadığı, gereğince koruyabildiği biçiminde yanlış bir kanaat var. Bu çerçevede, koruyuculuğun azaldığı, okul çağı devrindeki aşıların da yaptırılması gerektiğini hatırlatarak, altını çizmek istiyorum.

Uygulama yalnızca aşıya yönelik değil. Sağlıklı bireylerin oluşumu için taramalarını daha sistematik yapmak, bu çerçevede, diş, kalp ve göz taraması üzere beraberinde aşı takviminin de okul çağı periyodunda yer aldığı bir çalışma olacak. Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) ile karşılıklı çalışma kümesiyle netlik kazanabilecek, önümüzdeki eğitim periyodunda de devreye sokmayı planladığımız bir çalışma olacak.

Öğrencilere yapılacak sıhhat taramaları, bakanlığın planladığı, bizim daha çok doktorlarımız özelinde planlanan tarama halinde olacak. Öğrencilere yapılacak tarama dönemleri, taramanın formuyla ilgili. Göz, diş ve kalp taramalarının tıpkı dönemlerle yapılmasına gerek olmayabilir. Bunun ne vakit yapılması gerektiğiyse, oluşturulacak bilimsel çalışma kümesi tarafından belirlenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.